Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu predstavlja najstariju i najveću visokoškolsku ustanovu u Bosni i Hercegovini koja školuje kadrove iz različitih oblasti elektrotehnike i računarstva.
Elektrotehnički fakultet* osnovan je 1961. godine. Od 1962. godine rade dva odsjeka: Odsjek za elektroenergetiku i Odsjek za automatiku i elektroniku. Odsjek za informatiku je formiran 1972. godine, a Odsjek za telekomunikacije 1976. godine.
Danas se na Elektrotehničkom fakultetu obrazuju vodeći stručnjaci u oblasti elektroenergetike, automatike i elektronike, računarstva i informatike i telekomunikacija kroz tri ciklusa obrazovanja sa ukupno 12 studijskih programa
Fakultet je danas smješten u prostoru Kampusa Univerziteta u Sarajevu u objektima čija površina omogućuje standard od cca 5 m2 po studentu. Za izvjesne laboratorijske vježbe Fakultet koristi i kapacitete javnih preduzeća JP Elektroprivreda BiH i Telecom BiH.
Od osnutka pa do danas na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu po Ante Bologna programu studiranja (ETF-AB) diplomirala su 19 496 studenta, stupanj magistra nauka steklo je 564 kandidata i stupanj doktora tehničkih nauka steklo je 130 kandidata. Po Bologna programu studiranja (ETF-B) prvi ciklus studija (Bachelor) završilo je 2529 studenata, stručni studij 36 studenata, drugi ciklus studija (master) 1440 studenata i treći ciklus studija (doktorski ) 24 studenta.
Na Fakultetu danas u stalnom radnom odnosu radi:
U dopunskom radnom odnosu angažirano je:
U tekućoj akademskoj 2022/2023 upisano je 1445 studenata na prvi, stručni i drugi ciklus studija.
Studij se odvija u okviru četiri odsjeka:
Nastava se danas na svakom od četiri Odsjeka realizira prema dva nastavna programa:
Novi nastavni (ETF-B) program omogućuje mobilnost studenata tokom studija i ekvivalenciju diploma u okviru Europskog visokoškolskog ambijenta ( ERA i EHEA).
Studenti koji studiraju po (ETF-B) studijskom programu, nakon završetka treće godine (prvi ciklus) i postignutih 180 ECTS bodova (uključen i završni rad koji donosi 12 ECTS bodova) stječu zvanje Bachelor of Electrical Engineering (Inženjer elektrotehnike). Nakon toga oni se mogu zaposliti ili nastaviti studij na drugom ciklusu koji traje dvije godine i koji omogućuje stjecanje zvanja Master of Engineering (Diplomirani inženjer). Za stjecanje ovog zvanja potrebno je postići novih 120 ECTS bodova.
Nakon završetka prvog (dodiplomskog) i drugog (diplomskog) ciklusa student se može zaposliti ili nastaviti studij u okviru trećeg (postdiplomskog) ciklusa, koji traje tri godine (180 ECTS bodova) i koji omogućuje stjecanje naučne titule doktor tehničkih nauka.
ETF je međunarodno akreditiran od sljedećih akreditacijskih organizacije ASIN, EQANIE, ENAEE i EUR-ACE.
Osim aktivnosti u svojoj osnovnoj edukativnoj djelatnosti, Elektrotehnički fakultet je od svog osnutka pa sve do danas bio i ostao mjesto intenzivnog naučnoistraživačkog rada i ostalih aktivnosti vezanih za promociju nauke i tehnologije.
Elektrotehnički fakultet* osnovan je 1961. godine. Od 1962. godine rade dva odsjeka: Odsjek za elektroenergetiku i Odsjek za automatiku i elektroniku. Odsjek za informatiku je formiran 1972. godine, a Odsjek za telekomunikacije 1976. godine.
Danas se na Elektrotehničkom fakultetu obrazuju vodeći stručnjaci u oblasti elektroenergetike, automatike i elektronike, računarstva i informa...
Identifikacioni broj:
4200494560317
Budžetska organizacija:
3502006
Depozitni račun:
1411965320008475
Banka:
Bosna Bank International d.d. Sarajevo
Dekan:
Prof.dr. Jasmin Velagić
dekan@etf.unsa.baProdekan za opšte poslove i finansije:
Prof. dr. Senad Huseinbegović
prodekan.opf@etf.unsa.baProdekan za nastavu:
Doc. dr. Amra Delić Halilović
prodekan.nastava@etf.unsa.baProdekan za naučnoistraživački rad:
Prof.dr. Tarik Uzunović
prodekan.nir@etf.unsa.baProdekan za međunarodnu saradnju:
Doc. dr. Darijo Raca
prodekan.international@etf.unsa.baStudent prodekan:
Mirza Ćatić
prodekan.student@etf.unsa.baSekretar:
Šef službe za pravne, personalne i opće poslove:
Šef službe za nastavu:
Šef Službe za javne nabavke:
Šef službe za računovodstvo i finansije:
Služba za pravne, personalne i opšte poslove:
Centar za IKT:
ZAPRIMANJE AKATA:
Elektronska pošta za zaprimanje akata:
protokol@etf.unsa.baKonvencionalni način zaprimanja akata:
Protokol Univerzitet u Sarajevu – Elektrotehničkog fakulteta, soba 1-26, prvi sprat
Kampus Univerziteta u Sarajevu
Zmaja od Bosne bb,
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Fakultet se sastoji od četiri odsjeka i nekoliko službi, a njime upravlja dekan i vijeće fakulteta, koje broji 64 člana - zaposlenika iz redova nastavnika i saradnika te studenata. Redovne sjednice vijeća se održavaju jednom mjesečno.
Rukovodstvo Fakulteta se sastoji od dekana i tri prodekana.
Bira ih vijeće fakulteta tajnim glasanjem na period od četiri godine. Osoba može biti birana dva puta na funkciju dekana.
Dekan za svoj rad odgovara vijeću fakulteta i Rektoru Univerziteta, a u skladu sa Statutom Univerziteta i lokalnim pravilima.
Vijeće fakulteta upravlja radom Fakulteta zajedno sa dekanom.
Vijeće se sastoji od 64 osobe u nastavnom-naučnim zvanjima (redovni i vanredni profesori, docenti, predstavnici saradnika i studenata), te se u pravilu sastaje jednom mjesečno.
Sjednicama vijeća predsjedava dekan.
U slučaju potrebe vanredne sjednice Vijeća se organizuju i češće od jednom mjesečno.
Od 2012. godine su studijski programi Prvog ciklusa na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu dobili međunarodni certifikat od akreditacijske agencije za studijske programe ASIIN iz Njemačke, čime ova akreditacijska agencija potvrđuje da su studijski programi Prvog ciklusa iz oblasti iz automatike i elektronike, elektroenergetike, računarstva i informatike i telekomunikacija po svom sadržaju i načinu izvođenja u potpunosti podudarni sa normama visokog obrazovanja koje vrijede u Evropskoj uniji.
Isti tip akreditacije Elektrotehnički fakultet je prošao i 2018 godine, tako da je akreditacija nastavljena i za period do 2024. godine.
Podaci o akreditaciji programa Prvog ciklusa studija na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu se mogu pronaći na slijedećem linku, gdje ime Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu stoji zajedno sa svim drugim prestižnim univerzitetima Njemačke, Austrije i drugih evropskih zemalja. Ovakvom akreditacijom se ne može pohvaliti ni jedna druga visokoškolska ustanova u Bosni i Hercegovini.
© Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu